Alukola Pneumatiky Příslušenství

Šrouby a matky

Kolové šrouby a matice


Kolové šrouby a matky slouží k uchycení alu kol na vůz. Pro bezpečnou jízdu, správné a dostatečné uchycení alu kol je nutné použít správnou variantu kolových šroubů a matic. 
 

Potřebuji šrouby nebo matice?

Každá automobilka používá jinou variantu potřebného příslušenství pro montáž litých kol na automobil. Jsou dvě varianty. Některé vozy mají štefty a elektrony se přichytí maticemi, některé se naopak připevní šrouby. Seznam běžného příslušenství k daným vozům naleznete ZDE.

Kolové šrouby
 

Velikosti šroubů a matic

Průměr šroubu a díry matice se závitem se může u jednotlivých modelů automobilů lišit. Zpravidla se používají dvě varianty. U osobních, terénních a SUV vozů jsou nejběžnější průměry 12 a 14. Toto značení naleznete vždy jako první rozměr u označení šroubů či matic (např.: šroub 12x1,25x28 nebo matice 14x1,5). Veškeré rozměry pro daný vůz naleznete ZDE.
 

Stoupání závitu šroubů a matic

Stejně jako u průměru závitu šroubu či matky používají automobilky různé rozměry i u jeho stoupání. Stoupání závitu je značené druhým číselným údajem v označení šroubů či matic (např.: u šroubů 12x1,25 - stoupání závitu šroubu x28, u matic 14x1,5 - stoupání závitu matice). U amerických vozů je mnohdy používaná jiná norma značená UNF. Rozměry stoupání závitu u šroubů a matic najdete v naší tabulce vždy u jednotlivých modelů automobilů. Klikněte ZDE.

Délka závitu kolových šroubů

Třetím údajem, který je uveden v popisu šroubu je délka jeho části, na které je závit (nebo také od jeho začátku k dosedací ploše šroubu). Dostatečná délka je důležitá pro bezpečné uchycení alu kola.

U matic není délka závitu uváděna, nejběžnější používané matice jsou:
otevřené - průchozí, kdy šteft může projít skrz matici a je vidět
uzavřené - není vidět šteft. U těchto matic je omezena délka šteftu. Zkontrolujte, zda je matice dostatečně utažena. Nedotýká-li se šteft konce díry uzavřené matice, alu disk tak nelze řádně maticemi dotáhnout a připevnit k vozu.

 

Délky šroubů pro distanční podložky

Chcete-li pro rozšíření vozu použít pod alu kola průchozí distanční podložky, je nutné brát délku šroubů také v potaz. Musí být delší o rozměr použité distanční podložky.

Dosedací plochy šroubů a matek

Pro dostatečné uchycení elektronů a bezpečnou jízdu je také důležitá dosedací plocha litých kol, která musí přesně korespondovat s dosedací plochou kolových šroubů a matic. Nejvíce používané varianty jsou kónus, koule a rovná dosedací plocha. Nákres dosedacích ploch naleznete ZDE.

Úzké šrouby a matice

Na výběr jsou také různé velikosti hlav pro kolový klíč. Nejběžnější rozměry kolových klíčů jsou 17, 19 a 21. Je také možné použít šrouby či matice s úzkou hlavou pro speciální nástrčný klíč (např.: šestihran, osmihran, desetihran, hvězdicový). Některé elektrony přímo vyžadují použití úzkých šroubů a matic kvůli úzkým dírám pro šroub / matici. Výhodou úzkých šroubů a matic je menší náchylnost k oděru alu disku kolovým klíčem. Úzké šrouby a matice a další příslušenství naleznete ZDE.

Potřebujete poradit s vhodnou variantou kolových šroubů / matek nebo jiného příslušenství? Obraťte se na nás, milerádi Vám pomůžeme a doporučíme nejvhodnější variantu.

Potřebujete poradit? Kontaktujte nás

Porsche v obchoďáku
Milujeme alu kola a sportovní vozy. Nenechte si ujít náš fotoreport z pražských Arkád. více
10 aut, které by stálo za to mít v garáži
Přemýšleli jste někdy o tom, jaký historický automobil byste si vybral, pokud byste měl možnost si vybrat jen jeden jediný? více
Nejdražší auta planety!
Na chvíli si představte, že disponujete obrovským jměním a chcete si dopřát skutečně drahé auto. Které automobilky by mohly vaší poptávku uspokojit? více

2
DRUHÝ DEN U VÁS
19000
OBUTÝCH AUTOMOBILŮ
76000
ROZDANÝCH VENTILKŮ
360000
ŠROUBŮ A MATIC GRATIS