S námi ušetříte

Alukola a pneumatiky máme za nejlepší ceny na trhu

PŘÍSLUŠENSTVÍ ZDARMA

Vše potřebné dodáme přímo k Vašemu automobilu gratis

ODESÍLÁME IHNED

15 000 kusů litých kol a pneumatik již netrpělivě čeká na Váš vůz

100% reference

Spokojenost našich zákazníků je pro nás na prvním místě

Alukola Pneumatiky Příslušenství Magazín

JDM - Japanese domestic market

V zemi, kde se minutové zpoždění vlaku rovná vlastizradě, kde sumo dodalo nový rozměr zdravému životnímu stylu, v litých discích se může odrážet posvátná hora Fuji i charakteristické zahrady, kde můžete i stromy pěstovat v květináčích a říkat jim bonsaje, se zrodil další, neméně osobitý fenomén – JDM.


Anglický přepis této zkratky neznamená nic jiného než Japanese Domestic Market.


Přeloženo do naší mateřštiny a vysvětleno jde o automobily v Japonsku vyrobené, v Japonsku prodávané a pro japonské silnice uzpůsobené.


Nikoliv tím, že by měli šikmé světlomety, ale například vylepšenou reakcí motoru a tužším zavěšením, což věrně reflektuje klikaté vozovky Japonska.


V Americe, kde jsou silnice rovné, hladké a jedinými překážkami bývají parkoviště před McDonaldy, nenajdou taková vylepšení své uplatnění v plné míře a přesto po autech JDM baží jejich fanoušci nejen v USA, ale prakticky po celém světě.


A ano, i v naší drahé vlasti se najde nemálo lidí, kteří na JDM nedají dopustit. Možná jste právě jedním z nich.


Výčet výhod nebyl úplný. K již uvedeným, které zaručují lepší jízdní vlastnosti se přidává ještě, nikoliv kvalitnější design alu kol, jak byste od nás možná čekali, ale vyšší výkon motoru.


Ten bývá zpravidla pro trhy na ostatních kontinentech snížen kvůli emisním normám.


Samozřejmě, že jediným důvodem není bezchybně ctít právní systém dané země ve stylu japonského přísloví: ,,Vstoupíš-li do vesnice, řiď se jejími zákony,“ ale srazit cenu, což může prodejům konkrétního automobilu značně pomoci.


Další viditelnou změnou je volant na ,,špatné straně auta.“ To by byl ještě před pár lety neřešitelný problém, ale díky nové legislativě je nyní možné, tedy alespoň v zemích Evropské unie, registrovat auta i s takovýmto uzpůsobením.


Ovšem ani benevolentní zákony neusnadní práci řidiči, který se musí naučit bezchybně řadit levou rukou.


Od člověka, který z takového vozu vystoupí by každý nejspíš čekal otázku: ,,Do you speak English?“ Ale pozor to je chyták, může se jednat o japonské auto s elektrony prakticky odkudkoliv a aby to bylo ještě zmatenější, s domorodým řidičem v ,,kokpitu“.


Takže opravdu nezkoušejte úklonu a tradiční pozdrav ,,Koničiva,“ sice byste nedostali po hlavě bonsají, ale spíše láhví ,,plzeňského,“ což může být ještě nepříjemnější.


Abyste mohli příslušníka kasty JDM bezpečně poznat nejen podle obecných znaků, pojďme si uvést pár konkrétních modelů spadajících do onoho profláklého třípísmenného termínu.


Řadí se zde kupříkladu Skyline R33, který i přes jeho letitost často uvidíte s perfektně vycíděnými alu disky, od Hondy zmiňme například Civic 4G SiR nebo Prelude BA4. Od firmy Eunos, což je jakási odnož automobilky Mazda, jsou to třeba modely Roadster nebo Cosmo.


JDM ovšem neznamená jen auto v celé své kráse, tento termín se týká rovněž konkrétních náhradních dílů.


A nejen těch. K mání je pestrá škála doplňků takřka tuningového rázu, které mohou uzpůsobit Váš vůz ve stylu JDM do originálního a nepřehlédnutelného kousku.


Ovšem nenechte se zmást reklamními hesly jako ,,učiňte ze své káry pravé JDM,“ dle pravidel vypsaných na začátku, již dobře víte, že pravé a nefalšované JDM není, když na Fabii nasadíte japonské elektrony, ačkoliv ty také stojí za to!


Snad jen díky zemi vycházejícího slunce, svítá i v ostatních kontinentech na minutu přesně, ale to přirozeně není jediný přínos tohoto ostrovního státu.


Zde jse nachází kolébka úchvatných technologií, legendárních nindžů a v dnešní době čím dál populárnějšího fenoménu JDM.


Občas zůstává rozum stát, jak rozmanitý vesmír se může vlézt do pouhých tří písmen.

Klikni a sdílej tento článek se svými přáteli!

Nenechte si ujít další skvělé články
Štítky: jdm zajímavosti
Se super automobilovými akcemi se roztrhl pytel. A my u toho nesmíme chybět! Takže jsme opět fotili parádní auta, úžasné prostředí a samozřejmě alu kola...
Corvetta šmírovala, Nissan utřel, Mini Cooper poražen na plné čáře a další zajímavosti o Alfě Romeo.
Nestihli jste se letos podívat na Ženevský autosalon? Nevadí, udělali jsme pro vás pár fotek, které rozhodně musíte vidět!

2
DRUHÝ DEN U VÁS
19000
OBUTÝCH AUTOMOBILŮ
76000
ROZDANÝCH VENTILKŮ
360000
ŠROUBŮ A MATIC GRATIS