S námi ušetříte

Alukola a pneumatiky máme za nejlepší ceny na trhu

PŘÍSLUŠENSTVÍ ZDARMA

Vše potřebné dodáme přímo k Vašemu automobilu gratis

ODESÍLÁME IHNED

15 000 kusů litých kol a pneumatik již netrpělivě čeká na Váš vůz

100% reference

Spokojenost našich zákazníků je pro nás na prvním místě

Alukola Pneumatiky Příslušenství Magazín

Tvary dezénů pneumatik

Svět pneumatik by se na první pohled mohl zdát nudný a nezajímavý, ale jakmile odkryjete zdánlivou slupku fádnosti a proniknete hlouběji do tajů gumárenské říše, zjistíte, že ne vše je tak jednoduché, jak se zdá, a není pneu jako pneu.
Zdálky sice vypadají všechny navlas stejně, ale když přijdete blíž, odhalíte celou řadu odlišností. Jak jistě víte, nejsou to rozmary výrobců, každý z typů dezénu totiž plní svoji specifickou funkci, má své přednosti i slabé stránky. Rozlišujeme tři základní tvary: symetrický, asymetrický a směrový dezén. Posviťme si na ně!
 

Symetrický dezén

 
Jak už název odhaluje, tento typ dezénu je souměrný a to v podélné ose. Rovnoměrně jsou rozmístěny nejen lamely, bloky a drážky ale i jednotlivé funkce částí dezénu, mezi něž patří například odvod vody.
Symetrický dezén je k vidění především u pneumatik nižší a střední třídy. Mezi jeho přednosti patří zejména lepší jízdní vlastnosti na suchém povrchu a snadná montáž. Nemusíte řešit, zda má konkrétní pneumatika přijít na přední, nebo zadní nápravu a jestli doprava, či doleva. U ostatních typů je to již trochu složitější.
 

Asymetrický dezén

 
Tento dezén vyniká delší životností, kratší brzdnou dráhou a nízkou hlučností. Vykazuje lepší jízdní vlastnosti ve vyšších rychlostech. Proto bývá hojně využíván u silnějších vozů s vyšším výkonem, nebo u sportovních automobilů. Výhody asymetrického dezénu jsou vyváženy jejich vyšší pořizovací cenou. Není se čemu divit, vezmeme-li v potaz, že výroba asymetrických pneumatik je komplikovanější a používá se pro ni více gumárenských směsí, aby každá část dezénů fungovala co nejlépe.
 
Při montáži pneumatik s asymetrickým dezénem je třeba dbát, aby strana označená jako Outside směřovala ven z blatníku a strana Inside směrem opačným. Ale stále si ještě nemusíte lámat hlavu se směrem otáčení.
 

Směrový dezén

 
Směrový dezén se výborně osvědčí, když je třeba odvést z běhounu vodu nebo sníh, proto se s tímto typem dezénu setkáte především u zimních pneumatik. Navíc dokáže vcelku spolehlivě zabránit vzniku aguaplaningu.
Vzhledem k šípové konstrukci směrového dezénu a jeho hlavním funkcím je nezbytné dodržet správný směr otáčení pneumatiky. Potřebný údaj najdete na bočnici.
 
Tak pro jaký dezén jste se rozhodli? Rádi Vám u Aluapneu poradíme…

Vyberte si pneumatiky
TOP americké sporťáky
Americké svaly nebo americký sen? Říkejte jim jak jen chcete. Představujeme vám deset nejlepších amerických sporťáků! Který se vám líbí nejvíce? více
Černé elektrony
Stříbrná alu kola by se měla bát, svět válcují černé elektrony. Vy je ještě nemáte? více
Mazda - 10x známá i neznámá
Mazda nejsou jen originální alu kola, rychlé motory a moderní design, věděli jste například, že Mazda má jméno podle náboženství, a že si z Mazdy můžete postavit repliku Aston Martinu? více

2
DRUHÝ DEN U VÁS
19000
OBUTÝCH AUTOMOBILŮ
76000
ROZDANÝCH VENTILKŮ
360000
ŠROUBŮ A MATIC GRATIS