S námi ušetříte

Alukola a pneumatiky máme za nejlepší ceny na trhu

PŘÍSLUŠENSTVÍ ZDARMA

Vše potřebné dodáme přímo k Vašemu automobilu gratis

ODESÍLÁME IHNED

15 000 kusů litých kol a pneumatik již netrpělivě čeká na Váš vůz

100% reference

Spokojenost našich zákazníků je pro nás na prvním místě

Alukola Pneumatiky Příslušenství Magazín

Tvary dezénů pneumatik

Svět pneumatik by se na první pohled mohl zdát nudný a nezajímavý, ale jakmile odkryjete zdánlivou slupku fádnosti a proniknete hlouběji do tajů gumárenské říše, zjistíte, že ne vše je tak jednoduché, jak se zdá, a není pneu jako pneu.
Zdálky sice vypadají všechny navlas stejně, ale když přijdete blíž, odhalíte celou řadu odlišností. Jak jistě víte, nejsou to rozmary výrobců, každý z typů dezénu totiž plní svoji specifickou funkci, má své přednosti i slabé stránky. Rozlišujeme tři základní tvary: symetrický, asymetrický a směrový dezén. Posviťme si na ně!
 

Symetrický dezén

 
Jak už název odhaluje, tento typ dezénu je souměrný a to v podélné ose. Rovnoměrně jsou rozmístěny nejen lamely, bloky a drážky ale i jednotlivé funkce částí dezénu, mezi něž patří například odvod vody.
Symetrický dezén je k vidění především u pneumatik nižší a střední třídy. Mezi jeho přednosti patří zejména lepší jízdní vlastnosti na suchém povrchu a snadná montáž. Nemusíte řešit, zda má konkrétní pneumatika přijít na přední, nebo zadní nápravu a jestli doprava, či doleva. U ostatních typů je to již trochu složitější.
 

Asymetrický dezén

 
Tento dezén vyniká delší životností, kratší brzdnou dráhou a nízkou hlučností. Vykazuje lepší jízdní vlastnosti ve vyšších rychlostech. Proto bývá hojně využíván u silnějších vozů s vyšším výkonem, nebo u sportovních automobilů. Výhody asymetrického dezénu jsou vyváženy jejich vyšší pořizovací cenou. Není se čemu divit, vezmeme-li v potaz, že výroba asymetrických pneumatik je komplikovanější a používá se pro ni více gumárenských směsí, aby každá část dezénů fungovala co nejlépe.
 
Při montáži pneumatik s asymetrickým dezénem je třeba dbát, aby strana označená jako Outside směřovala ven z blatníku a strana Inside směrem opačným. Ale stále si ještě nemusíte lámat hlavu se směrem otáčení.
 

Směrový dezén

 
Směrový dezén se výborně osvědčí, když je třeba odvést z běhounu vodu nebo sníh, proto se s tímto typem dezénu setkáte především u zimních pneumatik. Navíc dokáže vcelku spolehlivě zabránit vzniku aguaplaningu.
Vzhledem k šípové konstrukci směrového dezénu a jeho hlavním funkcím je nezbytné dodržet správný směr otáčení pneumatiky. Potřebný údaj najdete na bočnici.
 
Tak pro jaký dezén jste se rozhodli? Rádi Vám u Aluapneu poradíme…

Vyberte si pneumatiky
Osm věcí, které jste možná nevěděli o Fordu
Věděli jste například, že Ford je nejčastější vítěz WRC, že Ford dodával motory pro všechny vozy F1, že černý Ford je nej... více
10 faktů, které jste netušili o naší legendární Škodovce
10 zajímavostí, které jste možná netušili o Škodovce. Trocha historie o naší oblíbené automobilce. více
10 důvodů, proč si pořídit nová alu kola
Důvod ke koupi nových elektronů se prostě vždycky najde. více

2
DRUHÝ DEN U VÁS
19000
OBUTÝCH AUTOMOBILŮ
76000
ROZDANÝCH VENTILKŮ
360000
ŠROUBŮ A MATIC GRATIS