Alukola Pneumatiky Příslušenství Magazín

Hloubka a měření dezénu pneumatiky

Jaká je nejmenší povolená hloubka dezénu? A jak ji můžu změřit? Musím zajet do pneuservisu, nebo to zvládnu svépomocí? Otázek by se našlo tolik, že by s nimi Dalibor Janda mohl píseň Otazníky rozšířit rovnou na muzikál. My Vás ale nebudeme dál trápit a místo tázacích vět raději přineseme odpovědi.
 

Jak hluboko musí dezén klesnout?

 
Již v autoškole je budoucím řidičům vtloukáno do hlav, že pro letní období činí nejnižší přípustná hloubka dezénu 1,6 mm, zatímco v zimě musí mít dezén hloubku nejméně 4 mm. Ale to se týká jen vozidel do 3500 kg. Pokud jejich hmotnost překračuje tuto mez, nesmějí jezdit na pneumatikách se vzorkem menším než 6 mm.
 

Měřit či nechat změřit?

 
S krejčovským metrem na pneumatiky rozhodně nechoďte!
Jedním způsobem je zajet do pneuservisu a využít profesionálních služeb, nicméně mnohem výhodnější je změřit hloubku vzorku svépomocí. To je možné pomocí měřiče hloubky dezénových drážek, který je k dostání třeba u benzinové stanice.
 
Nicméně ani to nejspíš nebudete muset, protože v současnosti již většina výrobců dodává vozy s takzvanými indikátory opotřebení. Stačí jen podle značky TWI na boku pneumatiky jeden indikátor v drážce vzorku najít a pokud se nedotýká vyčnívajících bloků, je vše v pořádku.
 
Pokud ne, je ve Vašem vlastním zájmu pneumatiky neprodleně vyměnit. Nejde tu o předpisy, ale o skutečnost, že jízdou na těchto pneumatikách značně zvyšujete riziko autonehody a pokud se riziko promění ve skutečnost, pojišťovna Vám odmítne vyplatit pojistnou částku.
Alfa Romeo 10 krát jinak
Corvetta šmírovala, Nissan utřel, Mini Cooper poražen na plné čáře a další zajímavosti o Alfě Romeo. více
8 věcí, které jste nevěděli o BMW
I když si možná myslíte, že o BMW víte všechno, a nic vás už nemůže zaskočit, nejspíše se mýlíte. Koukněte se na osm věcí, které jste o BMW zaručeně nevěděli. více
AC Schnitzer znamená skvěle vyladěné Bmw
AC - Schnitzer - skutečná špička automobilového průmyslu. Nic není nemožné... Jejich tuning je neuvěřitelný... více

2
DRUHÝ DEN U VÁS
19000
OBUTÝCH AUTOMOBILŮ
76000
ROZDANÝCH VENTILKŮ
360000
ŠROUBŮ A MATIC GRATIS