S námi ušetříte

Alukola a pneumatiky máme za nejlepší ceny na trhu

PŘÍSLUŠENSTVÍ ZDARMA

Vše potřebné dodáme přímo k Vašemu automobilu gratis

ODESÍLÁME IHNED

15 000 kusů litých kol a pneumatik již netrpělivě čeká na Váš vůz

100% reference

Spokojenost našich zákazníků je pro nás na prvním místě

Alukola Pneumatiky Příslušenství Magazín

Distanční podložky pod alu kola

Provoz automobilu s sebou přináší celou řadu problémů a situací, které je třeba řešit. A vyzrát nad nimi bývá mnohdy velice svízelné. Může se Vám kupříkladu stát, že vlastníte, dejme tomu, BMW Gran Coupe F06, tedy vůz, pro který je určena rozteč alu kola 5x120, jenže Vám se zalíbily originální alu disky Audi, které mají rozteč 5x112. Dokonale ladí s Vaším bavorákem a Vy je chcete za každou cenu svému vozu obout. Jenže rozdíl 8 mm je pro excentrické plouvoucí šrouby příliš velký. Co s tím? Zdá se, že alu kola Audi jednoduše nejsou Vašemu vozu souzena. Ale nepropadejte beznaději, když jsou jindy suverénní excentrické šrouby v koncích, situaci zachrání distanční podložky. 

Podložky pro změnu rozteče
 

Kdy přijdou distanční podložky vhod?

Stručně řečeno v případech, kdy, jak už bylo naznačeno v úvodu, jsou vlastnosti excentrických šroubů nedostačující. Ty totiž mohou upravit rozteč alu kola maximálně o 2 milimetry. Tento konstrukční limit ale distanční podložky neomezuje, lze jimi tedy upravit i větší rozdíl rozteče.

DIstační podložky pro změnu rozteče)
 

Z čeho se distanční podložky pod alu kola vyrábí?

Pro výrobu distančních podložek (se kterými se na trhu můžete rovněž setkat pod názvem vymezovací podložky nebo podložky pro změnu rozteče) se používá automatový dural. Jejich závitová pouzdra a svorníky (štefty) jsou ze zinkované pevnostní oceli. 


Distanční podložky


Jak distanční podložky fungují?

Tyto podložky se vkládají mezi náboj kola a alu disk. Samotná podložka obsahuje potřebný počet otvorů, skrze které se pomocí šroubů nebo šteftů alu disk přimontuje. Distanční podložky bývají vyráběny v šíři od 3 mm do 5 cm.

Podložky
 

Jaké rozteče mohu distančními podložkami změnit?

Distanční podložky mohou upravit rozteč alu disku například z 4x108 na 4x114,3; z 5x100 na 5x105; z 5x108 na 5x112 a mnohé další. Přičemž přirozeně nemusíte nasazovat jen na menší rozteč alu kola větší alu disky, lze to i obráceně – z většího na menší. Nicméně platí, že počet šroubů, tedy první z dvojice čísel, určující parametry rozteče musí zůstat stejné, pokud si tedy nezakoupíte speciálně konstruované distanční podložky, které umožňují i změnu počtu šroubů. Nejčastěji ze čtyř na pět.

Podložky
 

Schválení pro provoz

Použití distančních podložek je sice mnohými považováno za problematické, obzvláště jejich již zmíněná varianta upravující počet montážních šroubů může být při nesprávném použití riziková. Některé vymezovací podložky jsou určeny pouze pro sportovní účely, nicméně například distanční podložky značky SCC jsou schváleny Ministerstvem dopravy ČR pro provoz na pozemních komunikacích.

Podložky H&R¨
 

Než distanční podložky namontujete...

Pokud jste narazili na plastové výrobky, zřejmě se nejedná o distanční podložky jako takové, ale o tzv. vymezovací neboli středící kroužky, které ovšem nejsou určeny pro úpravu rozteče alu disku, ale pro jeho správné vycentrování. Právě ty je vhodné použít, pokud není středová díra alu kola montována přesně pro náboj vozu. Při nesprávném dotažení šroubů a matic či jejich špatném vycentrování dochází, obzvláště při rychlostech přibližně od 80 km/h výše k nepříjemným vibracím volantu, potažmo celého auta.

Vyberte si alu kola
Elektrony Audi
Zbrusu nové originální elektrony Audi vypadají božsky. Podívejme se nyní na ta parádní alu kola společně. více
Škoda Fabia - 10 zajímavých faktů
Alu kola na Škodu Fabii máme a vypadají výborně. Věděli jste však o své Fábii toto? více
Čím větší, těžší a dražší, tím lepší aneb 5 nej ze života pneumatik
Přijde vám, že vaše dvěstěpětky stojí balík? Existují podstatně dražší. Které pneumatiky jsou ale nejdražší na světě? více

2
DRUHÝ DEN U VÁS
19000
OBUTÝCH AUTOMOBILŮ
76000
ROZDANÝCH VENTILKŮ
360000
ŠROUBŮ A MATIC GRATIS