S námi ušetříte

Alukola a pneumatiky máme za nejlepší ceny na trhu

PŘÍSLUŠENSTVÍ ZDARMA

Vše potřebné dodáme přímo k Vašemu automobilu gratis

ODESÍLÁME IHNED

15 000 kusů litých kol a pneumatik již netrpělivě čeká na Váš vůz

100% reference

Spokojenost našich zákazníků je pro nás na prvním místě

Alukola Pneumatiky Příslušenství Magazín

Historie alu kola - 1. díl - první nápad

Budoucnost patří aluminiu.…

Jen málo z nás starších nezná tento výmluvný Mistrův epitaf. Ale ani Jára Cimrman („Teď, teď, teď tu byl. Museli jste se potkat.“) nepřišel nikdy na patentový úřad s takovou peckou, jakou v lidských dějinách představuje ….obyčejné kolo.

Černá Alu kola

Jméno chlápka, jenž kdysi dostal ten skvělý nápad a nakonec jej i realizoval (jak by dnes řekl každý správný korporátní manažer), fakt neznáme.

Zlatá Alu kola Brock

Těžko říct, z jaké doby pochází významné vnuknutí některého z pračlovíčků, když zjistil, že brzdná síla je při kutálení kulatých předmětů mnohem menší než u těch hranatých a že valivý odpor je podstatně menší nežli odpor vznikající při smykovém tření.

Červená Alu kola Borbet

Mimochodem: těm, kteří budou chtít jezdit na lichoběžníkových nebo kosočtvercových kolech, přejeme trochu zlomyslně „Zlomte vaz“. (Nejlépe ten svůj.)

Elektrony Brock

….pravěk patřil dřevu


Bilá ALu kola

A tak kdysi pradávno nějaká chytrá hlavička přišla na to, že větší počet kulatých dřevěných klád může být skvělým prostředkem pro přepravu větších a těžších břemen.

Alu kola Oxigin Aluapneu

Koneckonců sloveso po(d)kládat jasně ukazuje na původní podstatné jméno, z něhož vzniklo.

Barevné oranžové pneumatiky
Alu kola odesíláme ihned

Jenže odtud bylo ke kolu jakožto nezbytné součásti dopravního prostředku asi tak daleko jako z KLDR k demokracii. Tvrzení, že první kola ještě nesloužila k dopravě, podporuje i skutečnost, že je nejprve používali hrnčíři.

Černá Alu kola S červeným leštěným čelem

Už v období neolitu neboli mladší době kamenné, tedy v letech od 6. až do 4. tisíciletí př. n. l., staří (a dost možná i mladí) Sumerové vyráběli keramiku na hrnčířských kruzích, jejichž nedílnou bylo kolo otáčejícího se na hřídeli.

Alu kola
 

Kola pro pár volů


Barevná alu kola Oxigin

Asi to nebude zas taková náhodička, že k vynálezu kola dochází v přibližně stejné době (v pozdní době kamenné), kdy byl národy Evropy a Asie domestikován pratur.

Černá Alu kola Ferrari

 Tento přežvýkavec, který poprvé zdomácněl na Blízkém východě, v oblasti tzv. úrodného půlměsíce, byl využitý jako tažné zvíře u výmlatu a pluhu.

Alu kola Mercedes

 Že se v oblasti bývalé Mezopotámie, tedy na území dnešního Iráku, dobytku nevýslovně daří, potvrzuje i skutečnost, že ještě donedávna se tam proháněly skupiny volů (chcete-li náboženských fanatiků) v ukradených Toyotách Hilux.

Originální alu kola Ford

Přibližně ve stejném období (tj. kolem roku 4000 př. n. l.) byli ve starověkém Egyptě a jihovýchodní Asii domestikováni velbloudi a osli, další zvířata vhodná pro jízdu nebo tažení povozů.

Alu kola Mitsubishi
Vyberte si alu kola, která jinde nemají

Vše směřovalo slimáčím tryskem k převratnému objevu ideálního kola, které by zvířecí sílu a beránčí povahu (jde říct o oslu, že má beránčí povahu?) dokázalo znásobit.

Zelená alu kola Carmani
 

Chybami se (pra)člověk učí


Alu kola Jaguar

První kola, která byla součástí primitivních vozů, byla v podstatě zhotovena jako pevné disky. Pokud vás okamžitě napadlo: „A jo, HDD, jasný, to znám,“ tak se uklidněte.

Stříbrná alu kola Pneumatiky Vredestein

 Jak se postupně vylepšovala kvalita nástrojů i jejich matroš, podařilo se pravěkým mistrům kolářům vyřešit jeden podstatný problém. Aby byla kola použitelná pro cestovaní (byť na kratší vzdálenost), otvory ve středu kol i konce nápravy musely být hladké a kulaté.

Leštěná alu kola HRE

Prostě musely do sebe dokonale zapadat, aby nedocházelo k přílišnému tření mezi oběma díly a aby pohyb vozu byl plynulý.

Barevná alu kola Oxigin

Vzhledem k složitosti této konstrukce kola - náprava není tedy žádný div, že účel kola jakožto součásti dopravního prostředku byl objeven až později.

Disky

Nejstarší kola se vyráběla jednoduchým způsobem z průřezu kmenu stromu s otvory vyvrtanými uprostřed, do nichž se nasadila náprava. Ale chyba lávky! Vlastně kola. Časem se totiž projevily nedostatky této konstrukce kol.

Černá Alu kola
Záruka 2 Roky

Protože pevnost vláken dřeva uprostřed kmene, kde se nachází dřeň, je poměrně nízká, docházelo k prasknutí a rozlomení těchto kol.

Pneumatiky Ringtread

Takže skutečně první funkční kola, která spolehlivě sloužila jako součást tehdejších vozů, přišla na svět tedy až o něco později.

Michelin

Archeologické nálezy z doby 3 500 - 2 000 př.n.l. z oblasti Mezopotámie a z evropských lokalit (Holandsko, Dánsko, Slovinsko, Velká Británie) podporují domněnku, že se tento převratný výrobek během velmi krátké doby (500 let - to máte hned) rychle rozšířil nejen v Asii, ale i v celé Evropě. Zkrátka migrace a kradení patentů kvete v každé době.

Barevné Elektrony
 
Pokračování historie alu kol najdete ZDE!
Klikni a sdílej tento článek se svými přáteli!

Nenechte si ujít další skvělé články
Štítky: historie fakta zajímavosti
Tak tohle je brutální! To není už jen pouhopouhý tuning! Kdo z vás by se nebál takovéto úpravy?
Neuvěřitelné! Budete překvapeni, jak některé starší vozy vypadají skvěle na elektronech...
Stříbrná alu kola jsou OUT! Nebojte se barevných elektronů!

2
DRUHÝ DEN U VÁS
19000
OBUTÝCH AUTOMOBILŮ
76000
ROZDANÝCH VENTILKŮ
360000
ŠROUBŮ A MATIC GRATIS