Alukola Pneumatiky Příslušenství Magazín

Šrouby a matky

Kolové šrouby a matice

Kolové šrouby a matky slouží k uchycení alu kol na vůz. Pro bezpečnou jízdu, správné a dostatečné uchycení alu kol je nutné použít správnou variantu kolových šroubů a matic. 
 

Potřebuji šrouby nebo matice?

Každá automobilka používá jinou variantu potřebného příslušenství pro montáž litých kol na automobil. Jsou dvě varianty. Některé vozy mají štefty a elektrony se přichytí maticemi, některé se naopak připevní šrouby. Seznam běžného příslušenství k daným vozům naleznete ZDE.

Kolové šrouby
 

Velikosti šroubů a matic

Průměr šroubu a díry matice se závitem se může u jednotlivých modelů automobilů lišit. Zpravidla se používají dvě varianty. U osobních, terénních a SUV vozů jsou nejběžnější průměry 12 a 14. Toto značení naleznete vždy jako první rozměr u označení šroubů či matic (např.: šroub 12x1,25x28 nebo matice 14x1,5). Veškeré rozměry pro daný vůz naleznete ZDE.
 

Stoupání závitu šroubů a matic

Stejně jako u průměru závitu šroubu či matky používají automobilky různé rozměry i u jeho stoupání. Stoupání závitu je značené druhým číselným údajem v označení šroubů či matic (např.: u šroubů 12x1,25 - stoupání závitu šroubu x28, u matic 14x1,5 - stoupání závitu matice). U amerických vozů je mnohdy používaná jiná norma značená UNF. Rozměry stoupání závitu u šroubů a matic najdete v naší tabulce vždy u jednotlivých modelů automobilů. Klikněte ZDE.

Délka závitu kolových šroubů

Třetím údajem, který je uveden v popisu šroubu je délka jeho části, na které je závit (nebo také od jeho začátku k dosedací ploše šroubu). Dostatečná délka je důležitá pro bezpečné uchycení alu kola.

U matic není délka závitu uváděna, nejběžnější používané matice jsou:
otevřené - průchozí, kdy šteft může projít skrz matici a je vidět
uzavřené - není vidět šteft. U těchto matic je omezena délka šteftu. Zkontrolujte, zda je matice dostatečně utažena. Nedotýká-li se šteft konce díry uzavřené matice, alu disk tak nelze řádně maticemi dotáhnout a připevnit k vozu.

 

Délky šroubů pro distanční podložky

Chcete-li pro rozšíření vozu použít pod alu kola průchozí distanční podložky, je nutné brát délku šroubů také v potaz. Musí být delší o rozměr použité distanční podložky.

Dosedací plochy šroubů a matek

Pro dostatečné uchycení elektronů a bezpečnou jízdu je také důležitá dosedací plocha litých kol, která musí přesně korespondovat s dosedací plochou kolových šroubů a matic. Nejvíce používané varianty jsou kónus, koule a rovná dosedací plocha. Nákres dosedacích ploch naleznete ZDE.

Úzké šrouby a matice

Na výběr jsou také různé velikosti hlav pro kolový klíč. Nejběžnější rozměry kolových klíčů jsou 17, 19 a 21. Je také možné použít šrouby či matice s úzkou hlavou pro speciální nástrčný klíč (např.: šestihran, osmihran, desetihran, hvězdicový). Některé elektrony přímo vyžadují použití úzkých šroubů a matic kvůli úzkým dírám pro šroub / matici. Výhodou úzkých šroubů a matic je menší náchylnost k oděru alu disku kolovým klíčem. Úzké šrouby a matice a další příslušenství naleznete ZDE.

Potřebujete poradit s vhodnou variantou kolových šroubů / matek nebo jiného příslušenství? Obraťte se na nás, milerádi Vám pomůžeme a doporučíme nejvhodnější variantu.

Potřebujete poradit? Kontaktujte nás

10 policejních aut, která za zadkem mít rozhodně nechcete
Máte-li v plánu vykrást banku a součástí je únik autem, pak se rozhodně vyhněte těmto destinacím... více
Nejkrásnější alu kola
Na Ženevském autosalonu 2015 jsme pro vás vyfotili ty nejhezčí elektrony. více
Chcete ušetřit na gumách? Kupte starší DOT
Oficiální prohlášení koncernu GoodYear / Dunlop ke stáří pneumatik. Není prokázáno, že by starší pneumatiky ztráceli na jízdních vlastnostech! více

2
DRUHÝ DEN U VÁS
19000
OBUTÝCH AUTOMOBILŮ
76000
ROZDANÝCH VENTILKŮ
360000
ŠROUBŮ A MATIC GRATIS